Новини

 

Професорсько-викладацький склад Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, студенти та працівники бібліотеки імені М.А. Жовтобрюха висловлюють щиру подяку Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України за подаровану книгу Артюх Лілії «Традиційна їжа українців: Культурно-антропологічні нариси».

Отримане видання – це цінне джерело знань про традиції харчування від часів Київської Русі до Козаччини, гастрономічні вподобання українців та їх еволюцію, застільний етикет, харчові табу та обмеження, поєднання гедонізму та суворих реалій голоду в історії народу тощо.

Це видання буде корисне науковцям, митцям, етнографам, історикам, археологам, кулінарам, краєзнавцям, студентам, а також усім, хто цікавиться побутовою культурою та національною ідентичністю. Ми переконані, що подарована книга стане затребуваним ресурсом у науково-освітньому процесі та знайде своїх вдумливих читачів.

Щиро вдячні вам та автору за внесок у розвиток української науки та культури. Бажаємо міцного здоров’я, творчого натхнення, нових здобутків та звершень!

З найкращими побажаннями,

Валентина ОРЄХОВА

директор бібліотеки імені М.А. Жовтобрюха

Архітектурні об'єкти є важливою частиною історії та кожної з національних культур, адже відображають певні уявлення та цінності, свідчать про розквіт і занепад цивілізацій. Не є винятком і українська архітектура - самобутня, наповнена національними особливостями, вона робить нашу країну справжньою скарбницею архітектурних шедеврів.

Вітчизняній архітектурі присвячено спеціальне свято - День архітектури України, яке щорічно відзначається 1 липня.

Полтава – це не просто географічна точка на карті України. Це місто з багатовіковою історією, духовною глибиною і теплом, яке відчуває кожен, хто хоча б раз ступив на її вулиці. У 2025 році Полтава святкує 851-шу річницю з часу першої літописної згадки, а День міста традиційно об'єднує громаду довкола культурних, історичних і патріотичних цінностей.

До 2023 року День міста відзначали 23 вересня — на честь визволення Полтави від нацистських загарбників у 1943 році. Однак, за ініціативи громади, було прийнято рішення повернутися до історичного кореня — 29 червня, дати першої згадки про місто в Іпатіївському літописі (1174 рік). Ця зміна стала частиною руху до зміцнення національної ідентичності та історичної пам’яті.

Ви точно знаєте "Маленького принца": повість про хлопчика, який живе на планеті B612, була перекладена на 300 мов світу й поступається популярністю тільки Біблії та Корану.

Автором цієї філософської казки був Антуан де Сент-Екзюпері — французький письменник та льотчик, чиє життя нагадує пригодницький бойовик.

29 червня виповнюється 125 роки з дня народження Екзюпері.

З Днем Конституції України! Цей день символізує нашу національну свободу та незалежність, яку ми отримали після багаторічної боротьби за демократію та права людини.

Конституція України – це найважливіший закон нашої держави, який визначає права та обов’язки кожного громадянина. Вона гарантує нашу свободу, рівність перед законом та недоторканність прав людини.

Ми повинні пишатися нашою Конституцією та дотримуватися її принципів у нашому повсякденному житті. Ми повинні допомагати один одному та працювати разом, щоб забезпечити процвітання нашої держави та кожного з нас окремо.

Цей день є нагадуванням про те, що ми маємо зберігати та підтримувати наші демократичні цінності, а також працювати над тим, щоб наша країна стала ще кращою та сильнішою.

Пам‘ятати, про те щодня наші захисники проливають кров, віддають своє життя, щоб ми змогли жити в демократичній вільній Україні.

Щороку 22 червня в Україні вшановується День скорботи і пам’яті жертв війни – день, коли у 1941 році нацистська Німеччина розпочала кривавий наступ, який перетворив українські землі на арену масових руйнувань, страждань і людських втрат.

За різними оцінками, під час Другої світової війни загинуло від 8 до 10 мільйонів українців. З них – приблизно 5 мільйонів цивільних осіб. Понад 2,2 мільйона було вивезено на примусові роботи до нацистської Німеччини, і ще 10 мільйонів людей втратили свої домівки. Повністю або частково зруйновано понад 700 міст і селищ міського типу, майже 30 тисяч сіл. Україна зазнала втрат у тій війні, які перевищили сумарні втрати Великої Британії, Канади, США і Франції.

День скорботи встановлено Указом Президента України № 1245/2000 від 17 листопада 2000 року. Цього дня по всій країні традиційно оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання.

Сьогодні, коли Україна знову потерпає від кривавої військової агресії, ми особливо гостро усвідомлюємо ціну свободи, миру та безпеки.

19 червня 2025 року працівники бібліотеки імені М.А. Жовтобрюха з великим захопленням взяли участь у заході, організованому керівницею психологічної служби Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Наталією Степаненко.

У Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка відбувся Міжнародний науково-практичний форум «Педагогічна майстерність майбутнього вчителя: поступ, становлення, удосконалення і зростання».

Цей масштабний освітянський захід об’єднав наукову й педагогічну спільноту з різних регіонів України та понад десяти країн світу Польщі, Ізраїлю, Іспанії, Литви, Чехії, Данії, Японії, США, Великої Британії та інших. Серед учасників представники провідних університетів і академій, практики, дослідники, здобувачі вищої освіти.

Томас Манн (Thomas Mann) - видатний німецький філантроп та письменник, чиє ім’я невіддільно пов’язано з європейським літературним процесом ХХ століття, він відомий своїми романами, оповіданнями та есеями, які охоплюють широкий спектр тем - від філософії та політики до культури й мистецтва.

Майбутній лавреат Нобелівської премії з літератури 1929 року народився 6 червня 1875 року у місті Любек, тодішньої Німецької імперії, з 1891 по 1933 рік мешкав у Мюнхені, літературною діяльністю почав займатися під час роботи у страховій компанії.

Щороку 5 червня світ відзначає Всесвітній день охорони навколишнього середовища – World Environment Day – не просто дату в календарі, а потужний заклик до дії, що об’єднує мільйони людей у боротьбі за збереження нашої планети. Цей день нагадує нам, що майбутнє Землі залежить від кожного з нас.


 

Вітаємо!

Будемо раді Вам допомогти.